Білогородський ринок. Про внутрішнє життя та правила ринку розповів його директор – Володимир ДАВИДЕНКО
Білогородський ринок – місце, де можна знайти практично все. Хоча, до рівня Бессарабського, з його елітними товарами, ще не дотягує, але підтримує сільську громаду не тільки матеріально, але й морально. Тому, щовівторка сюди з’їжджаються місцеві продавці та покупці, і мешканці сусідніх сіл та, навіть, міст.
Ринок знаходиться у самому центрі села, охоплюючи собою 1,4 гектари Білогородської землі.
Щороку ринок сплачує в громадську казну податок на землю близько – 155230 грн.
Ринок бере активну участь у соціальному та громадському житті села. Можливо не всі знають про те, що 1-2 рази на місяць тут формують посилки з усіма необхідними речами та продуктами для воїнів ООС «Операція об’єднаних сил» у війні з Росією.
Ринок допомагає та підтримує дітей інвалідів, пенсіонерів та малозабезпечених жителів громади.
Всі знають, що ринок активно підтримує спорт та всі спортивні заходи, що проводяться громадою. За рахунок коштів ринку повністю утримується стадіон, що належить Білогородській громаді з його громіздкою інфраструктурою.
Про внутрішні механізми ринку, його розпорядок, правила, яких дотримуються продавці та покупці, нам розповів Володимир ДАВИДЕНКО, який вже 8 років обіймає посаду директора ринку.
– Яка ідея лежала в основі створення ринку?
– Ну, ви ж самі розумієте, що без такого ринку в селі не можна.
Сьогодні тільки молоді люди мають можливість скуповуватися в супермаркетах. Я по своїх дітях знаю: вони поїхали в маркет, скупилися.
Люди вже похилого віку до такого не звикли. Та й не всі мають свої автомобілі та таку можливість їхати скуповуватися у супермаркети. Старшому поколінню – більше ринок до душі. Вони на ринок йдуть не просто скупитися. Більшість із них приходять до нас на ринок за спілкуванням: людей побачити і себе показати. Тим паче, у нас на ринку є все від голки і до машини.
– Чому ринок працює саме у вівторок?
– Нас багато хто запитує – чому саме у вівторок, а не у вихідний день? Ви ж розумієте, що до нас продавати свою продукцію їдуть люди з усієї Київської області. Вони не один день в тиждень торгують, а працюють щодня. У них чітко розписаний графік ринкових днів на території всієї області, а то й за її межами. На вихідних, наприклад, у Боярці та Тарасівці ринковий день. Продавцям було б дуже не вигідно, коли базарні дні всюди відбувалися б в один день. А так вони ніби кочують: сьогодні в Бородянці, завтра в Радомишлі, післязавтра в нас, і так далі. Всі вже звикли, що у вівторок ринок у Білогородці.
– Нещодавно наш кореспондент склав мінімальний цінник вартості продуктового кошика на нашому ринку. І виникає питання: чому у нас дорожче, ніж у Києві?
– Ви ж розумієте, що ми не можемо диктувати та встановлювати ціни продавцеві. У нього своя, ринкова, логіка ціноутворення. А щоб трохи дешевше скупитися на нашому ринку, потрібно знати якісь внутрішні секрети чи механізми. Все залежить від того, по що і коли йти за покупками. Ось, наприклад, – м’ясо: зранку в них може бути одна ціна, а коли збираються додому – ціни скидаються. Але, купити дуже якісний шматок Вам, при цьому, не вдасться. Все краще – розбирається зранку, при відкритті.
Зараз ціни, після свят, трохи впали. Якщо порівнювати, то перед Новим роком гарне сало коштувало 140 грн, зараз його можна купити за 100 грн.
– Скільки працівників налічує адміністрація ринку?
– Нас, працівників ринку, не багато. Я – директор та менеджер (два в одному), ще працює адміністратор, який мені допомагає, і дві людини, які займаються прибиранням території після закриття ринку.
– Яким чином здійснюється оренда торгового місця? Ви укладаєте якісь угоди?
– Ні, угод у нас ніяких немає навіть з постійними продавцями. Люди, які хочуть у нас спробувати продати свій товар, просто мені телефонують і ми домовляємось. За ці роки вже визначилися постійні продавці. У них у кожного вже є своє місце. Вони приїжджають, стають на нього і починають розкладати свій товар. Адміністрація за розкладом зранку проводить розрахунок. Після оплати їм видається чек і все, вони торгують. І так само у випадку, якщо не виходить у людей приїхати на ринок, вони мені телефонують, і ми вже знаємо, де у нас є вільне місце. Я розміщую на це місце тих, хто торгує не постійно або вперше приїжджає торгувати.
– Від чого залежить наповненість ринку продавцями?
– Все залежить від пори року та календарних свят.
Взимку на заповненість впливають погодні умови, звичайно. Холодно. Не весь ринок заповнений продавцями з товарами. Влітку багато хто їде на відпочинок. У зв’язку з цим не кожного вівторка повна заповненість. Хоча і кажуть, що погано нам жити, але відпочинок ніхто не відміняв. До нас раніше багато людей з різних регіонів приїжджали, особливо з Житомира. Зараз не їздять так здалеку, бо пальне подорожчало – не вигідно.
Наповненість на ринку найбільшою буває в основному на весні та восени, перед школою. Ну, і, звичайно, перед святами заповненість ринку дуже велика.
– Чи встановлено на ринку санітарні норми і яким чином це перевіряється?
– Обов’язково! У нас своєї лабораторії немає, але всі, хто їде до нас на базар торгувати, спочатку прямують у Тарасівку, в районну лабораторію, вона працює з 5 ранку. Здають товар на аналізи. Після цього їм видають довідки, проставляють клеймо про перевірку, включаючи курятину, свинину, яловичину. А адміністрація ринку зранку проходить і перевіряє, чи у всіх є ці довідки.
У нас на ринку м’ясом торгують одні й ті ж самі люди, тому з ними проблем немає. Рідко буває таке, що люди привозять своє домашнє порося, але ми за цим слідкуємо, щоб у всіх були документи. Тим паче, що крім адміністрації ринку кожен ранок приїжджає людина з лабораторії. З лабораторією у нас є угода, і вона перевіряє це все обов’язково.
– А що до молочної продукції?
– І молочна продукція так само перевіряється. У продавців молочних товарів обов’язково мають бути документи на корову зі щепленнями, з усіма необхідними довідками. Я думаю, що сама господиня зацікавлена в тому, щоб у неї все було. Хвороб зараз ходить не мало, тому всі документи мають бути і на молоко, і на сир та інші молочні продукти.
– А як у вас із зонуванням? За яким принципом поділено ряди на ринку?
– Перші два ряди – продукти харчування. Спочатку м’ясо, ковбаса, птиця, риба – далі місця для овочів та фруктів. Ті, що з молочними продуктами, вони собі окремо стають за столиками. У них є свої постійні покупці. Покупці швиденько розхапали свіже – та й все. Тому із землі ніхто не продає.
Далі одяг та не продовольчі товари. Потім люди комбікорм продають, хто тримає тварин – знає, вони там аж в кінці стають. І за ними вже самих тварин продають: кури живі, качки, свині.
З початком весни, як правило привозять багато квітів, Везуть саджанці аж із Молдови, вони теж всі окремо. У всіх є своє місце.
– Як люди знають де чиє місце?
– У нас торгують в основному одні й ті ж самі люди, приватні підприємці. Вони всі звикли, знають, що за чим йде, приїхали – стали. Тим паче, що на базарі є розмітка, 5/4 м2 . Людина може поставити свій автомобіль, палатку, місця вистачає. Якщо у людини не вийде приїхати – вони мені попередньо телефонують, і я вже знаю, що у мене є вільне місце на випадок, якщо хтось новий приїде.
– Як здійснюється прибирання території після торгівлі на ринку?
– У нас є два працівника, які швиденько це все прибирають. З КП “ККП Білогородка” у нас домовленість та угода на співпрацю. Вони надають трактор, на який сміття скидається і вивозиться, ніхто нічого не палить. А взимку ми наймаємо приватних осіб, у яких є техніка, і вони чистять чи посипають територію, щоб люди прийшли і їм було комфортно здійснювати продажі та покупки. Ринок здатен профінансувати такі роботи аби людям було зручно. І ще, зранку адміністратор проходить, і кожному продавцю видає пакет для сміття. Аби людина, поки буде продавати, не кидала сміття на підлогу, а збирала в пакет . Вони ж приїжджають на чисте місце, от і ми їх просимо залишати після себе чистоту. Основна більшість продавців дотримується такого принципу – прибери за собою.
– Чи використовується якось територія ринку поза вівторками?
– Коли потрібно громаді територія для проведення якихось офіційних заходів, свят. А так – ні, більше ні під що не використовуємо. Звичайно, що на вихідних місцеві жителі торгують на стаціонарних місцях під накриттям. Їх там не багато, чоловік 15.
– А пункти прийому вторинної сировини, що розташовані на території ринку це теж ваш підрозділ?
– Ні, це не наше господарство. Вони у нас просто орендують землю. В селі такі послуги вкрай необхідні та потрібні. Бо мало хто зараз сортує сміття, не більше 5 % населення.
– А бабусі, які у вас разово торгують, теж платять за оренду ?
– Та ні, вони так стають і торгують. Скільки вони того місця займають зі своїми столиками, та, і тим більше, що з них візьмеш? Це ж наші батьки, бабусі та дідусі, їх потрібно поважати.
– Яка вартість місць на ринку Білогородки?
– За торгове місце 5/4 м2 продавець оплачує – 40 грн. У нас найдемократичніші ціни, якщо брати інші ринки в окрузі та в інших селах.
– А якщо людина не займає повністю все місце?
– Це вони вже між собою вирішують. Можуть на одне місце вдвох, у трьох ставати і розділи оплату між собою. Але ціна у нас іде по тарифу – 5/4 м2 – 40 грн.
– Як ви інформуєте продавців і покупців? У ринку є якийсь сайт?
– Ні, немає. Але ми працюємо над цим. А зараз, як потрібно якесь оголошення, то ми по ринку і у районі розклеюємо оголошення. Ось у нас перед Новим роком була така ситуація, що вівторок випадав на 1 число, то ринок перенесли на понеділок, бо зрозуміло, що 1 січня ніхто туди не піде.
– Покупці Білогородського ринку наші односельчани, чи є й інші?
– Основна маса – з Білогородки. Їх багато. Та багато і з інших місць: з Бобриці, Петрівського, Софіївки, Гнатівки, Боярки, Горенич тощо. До нас приїжджають з усього району взагалі.
– Які самі екзотичні товари у нас на ринку можна знайти?
– Екзотичних немає, хто такий товар в селі бере? Молодь, як захоче, то в супермаркеті купить. А старшому поколінню, що там треба – борщовий набір? Раніше ж не було такого, як зараз, що в Інтернеті замовив – і що хочеш привезли. Раніше ще спробуй дістань, добре як чоботи були.
– А в Білогородську громаду ринок сплачує податок?
– Так, обов’язково! Податок на землю за рік ми сплачуємо в Білогородську громаду близько – 155230 грн. Наші ж підприємці, які торгують та зареєстровані у нас, сплачують податок окремо.
– Не думала адміністрація ринку пустити свій автобус хоча б для Білогородських відвідувачів ринку?
– Дякую, це не погана ідея. Особливо актуальна для наших бабусь. Ми подумаємо над цим.
– З якої години працює ринок?
– Особисто я на ринку вже з 5:00, влітку – з 4:00. Бо люди раніше приїжджають, щоб розпакувати все, розставити та розкласти свій товар. Я вмикаю їм світло, бо зранку ще темно, щоб людям зручніше було. І десь із 7:00-8:00 активно збираються покупці і починається основна торгівля. Ближче до 14:00 години продавці починають згортатися.
– І останнє, таке делікатне питання. А що у вас із санвузлом? Люди мають таку можливість сходити кудись в туалет?
– На території є туалет, безкоштовний. На весну плануємо його реконструювати, провести туди воду. Протягом дня там, на жаль, ніхто не прибирає, але після ринку стараємось прибирати, щоб було чисто. Люди кажуть, що у нас один з найчистіших туалетів.