НЕ ПАЛІТЬ – КОМПОСТУЙТЕ: ЩОДО СПАЛЮВАННЯ РОСЛИННИХ ЗАЛИШКІВ
Знову весна, період прибирань. Знову постає питання якості повітря. Законодавством заборонено спалювати залишки рослинності, бо це шкодить здоров’ю людей.
Відповідно до статті 771 КУПАП “Самовільне випалювання рослинності або її залишків” є адміністративними порушеннями і тягнуть накладення штрафу на громадян 3 060 – 6 120 грн наступні дії:
- випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю;
- випалювання рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади.
Наказом № 541 від 12.08.2021 Мінприроди “Про затвердження Порядку випалювання сухої рослинності або її залишків” встановлений порядок центральним органом виконавчої влади, відповідно до якого спалювати залишки рослинності можна ВИКЛЮЧНО у наступних випадках:
- для приготування їжі (у печі, на мангалі чи за допомогою іншого обладнання);
- обігріву оселі (дрова, хмиз, брикети);
- у традиційно-культурних цілях (багаття на Івана Купала, тощо) – але таке випалювання здійснюється за попереднім узгодженням місця та часу з органами місцевого самоврядування.
Відповідно, смажити шашлики на мангалі чи палити камін в будинку абсолютно законно. Водночас палити стерню на городі чи інші рослинні залишки – категорично ні. Використовується компостування, для подрібнення мілких гілок на мульчу можна звернутись до комунальних підприємств громади, товщі гілки йдуть на дрова.
Аргументи «роблю у своєму дворі що хочу» стосуються тільки питань благоустрою. З повітрям, яким розповсюджується дим зі шкідливими сполуками, все по-іншому – тут немає приватності. Правила на заборону спалювання рослинності діють на всій території населених пунктів, включно з приватними домогосподарствами.
Також варто пам’ятати, що під час дії воєнного стану в Україні спалювання сухостою на значних територіях може бути прирівняне до диверсій (ст. 113 Кримінального кодексу України).
Тому, будь-ласка, бережіть власне здоров’я і поважайте право сусідів на це. Якщо бачите, що відбувається порушення – палять рослинні залишки, дзвоніть у поліцію 102 або на цілодобовий телефон Єдиної інформаційно-диспетчерської служби Білогородської громади (080) 030-11-19 (КП «Громадський захист»), озвучуєте яке правопорушення відбувається, просіть зупинити правопорушення, встановити винних та притягти їх до відповідальності.
Інформація підготовлена сектором екології
Білогородської сільської ради