“Козацька варта” – громадське формування Білогородської громади перейшло в режим 24-ох годинного патрулювання з 19 квітня 2018 року
З 19 квітня 2018 року “Козацька варта” – громадське формування Білогородської сільської ради перейшло в режим 24-ох годинного патрулювання .
Прямий телефон чергового екіпажу патрульної служби для мобільного виклику при порушенні громадського порядку чи кримінального злочину:
096 206-02-02
Громадське формування “Козацька варта” формально склалося ще 2013 році під час активним подій “Революції гідності” для забезпечення спокою та порядку Білогородської громади. Тоді люди були змушені захищатися від масового розгулу вулицями озброєних “тітушок”, які вчиняли збройні напади та вбивства. Звичайні жителі нашого села, громадські активісти, працівники апарату Білогородської сільської ради, виконавчого комітету, депутати тощо продемонстрували неабиякий потенціал об’єднання в протидії вуличній злочинності.
Тоді такі події відбувалися вперше, вони не були українськими буднями. Потреба такого об’єднання виникла за повної або часткової бездіяльності поліції (тоді міліції), яка ставилася до настроїв людей до змін або вороже, захищаючи режим Януковича або просто ніяк. Ось тоді довелося її функції з забезпечення громадського порядку взяти на себе звичайним людям.
Протягом 2014 року проходило становлення цього громадського об’єднання та організаційна робота з офіційної реєстрації. У цьому ж році Сесія Білогородської сільської ради проголосувала за створення такого формування та виділила кошти на його функціонування. За цей час відшліфовувалася його робоча та практична схема патрулювання селом та чергування у святкові дні.
Командиром громадського формування Білогородської сільської ради є депутат ради – Валерій Миколайович БАШИНСЬКИЙ. Він зробив багато для того щоб у селі з’явилось, таки, цілодобове чергування всіх вулиць та околиць села.
“Козацька варта” складається зараз з 30 осіб. В більшості своїй, всі вони мають спеціальну освіту і працюють у цій галузі – охорона громадського порядку. Ці члени громадського формування чергують по особистому графіку, але забезпечують цілодобове чергування по всій території с. Білогородка та Шевченкове. До екіпажу входить два бійця у будні та по 4 людини у вихідні та святкові дні, підсилений екіпаж. При потребі підсилити наряд можуть залучити і більше людей, за необхідністю, особливо у релігійні дні та Дні громади.
Все екіпірування (форма, бронежилети, кийки тощо) було закуплене з бюджету та транспорт для наших охоронців громадського порядку виділено Білогородською сільською радою. Мастильні матеріали та бензин також фінансується з бюджету громади. Щодня екіпаж проїжджає близько 120 кілометрів. У сферу їх патрулювання входить вся територія громади та прилегла територія.
Чергові працівники громадського формування мають право на отримання офіційного дозволу та носіння травматичної зброї. Вони також мають право на усне зауваження щодо незначного порушення громадського порядку до затримання та проведення первинних слідчих дій до приїзду слідчої групи державної поліції згідно Закону України..
Закон, що дозволяє звичайним громадянам брати участь в охороні громадського порядку, ухвалено ще у 2000 році. Але справжньої актуальності він набув лише під час Революції Гідності.
Чи мають право члени громадських формувань з охорони громадського порядку застосовувати фізичну силу, спеціальні засоби, зброю?
Так. Вони мають право застосовувати заходи фізичного впливу та спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони.
Але законом чітко обмежено період, коли таке застосування правомірне – під час спільного з поліцейськими виконання покладених на них завдань з охорони громадського порядку. Використовувати зброю членам громадських формувань з охорони громадського порядку заборонено.
Відповідно до закону, про намір застосувати силу і спеціальні засоби член громадського формування повинен попередити. Але закон дозволяє діяти і без попередження, якщо виникла безпосередня загроза життю чи здоров’ю самого члена громадського формування чи інших осіб.
Таким чином, у законі є лазівка для застосування сили чи спеціальних засобів без попередження.
Які спеціальні засоби можуть використовувати члени громадських формувань з охорони громадського порядку
З усіх спеціальних засобів під час здійснення повноважень вони можуть використовувати лише спеціальні засоби самооборони, заряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії.
Тобто – газові балончики, газові пістолети і револьвери.
Законодавством встановлено спеціальний порядок видачі спеціальних засобів членам громадських формувань. Вони видаються для виконання завдання з охорони громадського порядку, а потім їх здають оперативному черговому відповідного ОВС.
Але газові балончики, газові пістолети, револьвери можуть видаватися членам громадських формувань і на постійне зберігання та носіння.
Тобто місцевий житель, який вирішив допомагати поліції охороняти громадський порядок, має легальну можливість забирати додому та постійно мати при собі надані поліцією спеціальні засоби.
Це можливо за умови набуття особою членства у формуванні та після проходження відповідної правової та спеціальної підготовки в ОВС.
http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1835-14 – Закон про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону