ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ ЩОДО БОРОТЬБИ З АМБРОЗІЄЮ
Амброзія полинолиста – карантинна рослина, що провокує алергію у багатьох людей. Пилок амброзії, потрапляючи на слизову оболонку носа та бронхів, викликає імунну відповідь у вигляді сльозотечі, підвищення температури тіла, запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, і може призвести до нападів бронхіальної астми. Стан, спричинений амброзією, часто супроводжується втомою, підвищеною дратівливістю, зниженням апетиту, депресією та головними болями.
Амброзія швидко розповсюджується і змінює структуру рослинності довкола, адже здатна використовувати ресурси довкілля значно ефективніше, ніж інші рослини, що призводить до осушення та збіднення ґрунтів. Затінюючи та пригнічуючи сусідні рослини, амброзія призводить до зміни звичного рослинного покриву, підвищення температури ґрунту і приземного шару повітря, а також сприяє розвитку ерозії ґрунтів.
Часто амброзію плутають з іншою рослиною-агресором – золотарником канадським, який цвіте яскравими жовтими квітами. Пилок обох рослин провокує алергічні реакції у людей у період цвітіння, проте найшкідливішим є пилок саме амброзії. Ця небезпечна рослина дуже схожа на полин гіркий, має опушене стебло та листя, не дуже виразні за кольором зелено-салатові квіти.
Амброзія утворює розгалужену кореневу систему. До того ж кожна рослина продукує 80–100 тис. насінин. Оскільки насіння може зберігати схожість 10-40 років, боротьба з цією амброзією є тривалою і вимагає щорічного знищення на одних і тих же територіях. Щоб ефективно боротися з цим карантинним бур’яном, необхідно забезпечити проростання всього наявного в ґрунті насіння і не допустити утворення нового, що надзвичайно складно. Саме тому так важливо при виявленні амброзії негайно знищувати її.
Методи боротьби з амброзією
Для приватних ділянок або при невеликих площах ураження амброзією:
- Прополка або виривання амброзії разом із корінням – це найкращий варіант, адже дозволяє ефективно контролювати поширення рослини на невеликій території.
- Скошування амброзії рекомендується якщо прополка неможлива. Скошувати рослини потрібно якомога нижче перед або на початку їхнього цвітіння (в кінці липня – на початку серпня) та регулярно повторювати скошування, як тільки з’являються нові пагони.
Для невикористовуваних ділянок під забудову чи ОСГ; для великих ділянок ОСГ, полів фермерів та аграріїв:
- Скошування на початку цвітіння та регулярне повторне скошування (як описано вище).
- Обприскування амброзії гербіцидами дозволеними в Україні. Вони досить ефективно пригнічують ріст і розвиток амброзії. У якості альтернативи можна скористатись для обприскування більш натуральними препаратами на основі мінералу бішофіту – вони діють вибірково лише на амброзію, роблячи її пилок стерильним та менш алергенним.
- Переорювання ґрунту та висів багаторічних трав. На великих сільськогосподарських угіддях рекомендується переорювання ґрунту з подрібненням залишків амброзії та висівом багаторічних злаково-бобових трав або газонних трав. Це не тільки знищує амброзію, але й сприяє створенню за 2-3 роки здорового рослинного покриву, який практично повністю витісняє амброзію з території. Найбільш ефективно з цим завданням впораються чисті посіви конюшини білої (повзучої) та споришу звичайного, або травосуміші з мітлиці тонкої, райграсу пасовищного, костриці червоної, костриці овечої, тонконогу лучного, еспарцету виколистого (посівного), еспарцету піщаного, тимофіївки степової.
Хто відповідає за боротьбу з амброзією на території громади
З метою координації зусиль у боротьбі з амброзією та підтримання чистоти територій на всіх рівнях:
1. Власники та користувачі земельних ділянок відповідають за утримання своїх ділянок, включаючи прибудинкову територію, вільною від амброзії. Це стосується як приватних власників, так і підприємств та організацій.
2. Органи місцевого самоврядування та комунальні підприємства громади несуть відповідальність за боротьбу з амброзією на територіях загального користування, що знаходяться у комунальній власності, таких як парки, сквери, громадські простори, а також території загального користування, що не передані в оренду чи приватну власність.
3. Служби автомобільних доріг та інші уповноважені органи відповідають за утримання у належному стані придорожніх територій (узбіч, територій вздовж трас), забезпечуючи їх очищення від амброзії та інших карантинних рослин.
Бачу амброзію. Що робити?
- Якщо амброзія росте на вашій ділянці або прибудинковій території (10 м від межі вашої ділянки) невідкладно розпочинайте боротьбу з амброзією будь-яким доступним вам способом.
- Якщо йдеться про ділянку сусіда (приватного власника, компанії, організації), поговоріть з власником, спробуйте аргументовано пояснити шкоду для здоров’я та збіднення грунтів та зниження родючості внаслідок забруднення амброзією. Якщо карантинний бур’ян зростає по периметру ділянки сусіда в межах прибудинкової території – це теж зона його відповідальності. Дійте аналогічно – поговоріть. Якщо не допоможе або власники не проживають/не здійснюють діяльності на території, звертайтесь до працівників КП “Громадський захист” за тел. (080) 030-11-19, щоб вони виписали припис власнику ділянки на підставі порушення правил благоустрою.
- Якщо це територія закладів комунальної власності (клуб, школа, амбулаторія) – зверніться до керівника закладу з вимогою утримувати території чистими від амброзії. У разі бездіяльності пишіть відповідне офіційне звернення на емейл сільради bilogorod.rada@gmail.com
- Якщо йдеться про амброзію на територіях загального користування (парк, дитячий майданчик, громадський простір, міжквартальний проїзд) – зверніться до комунального підприємства, на території якого виявлено проблему. Контакти тут: https://bilohorodka.org.ua/komunalni-pidpryyemstva/
- Якщо бачите амброзію на узбіччях транзитних доріг, що проходять територією громади (Р04, М06, Т1012, Т1038) звертайтесь до Служби автомобільних доріг у Київській області з вимогою утримувати дорогу в належному санітарному стані.
Пам’ятка підготовлена сектором екології Білогородської сільської ради
ecooffice.btg@gmail.com