Питання/відповіді про Білогородську ОТГ, повноваження голови громади та обов’язки депутатів.
Питання/відповіді про ОТГ, голову та депутатів. Про це розповідає депутат Білогородської сільської ради – Олександр РИБАЧУК.
Після утворення об’єднаної громади її жителі обирають депутатів сільської ради (далі ради) та сільського голову (далі голову) об’єднаної громади. На всю об’єднану громаду буде одна спільна рада та один голова.
В нашій Білогородській ОТГ, до об’єднання – 10 сіл, які підпорядковуються 5-м сільським радам. Після того як ці села утворили об’єднану громаду, їх сільські ради та посади сільських голів ліквідовуються. Натомість виникає одна спільна об’єднана рада та один спільний сільський голова. Їх і обирають жителі усіх населених пунктів, які увійшли до об’єднаної громади.
Скільки буде депутатів у раді?
Кількість депутатів залежить від кількості виборців:
- від 3 тисяч до 5 тисяч виборців – 22 депутати;
- від 5 тисяч до 20 тисяч виборців – 26 депутатів;
- від 20 тисяч до 50 тисяч виборців – 34 депутати…
В Білогородській ОТГ буде 26 депутатів. На початку виборчого процесу у нас було 19600 зареєстрованих виборців.
Відомо, що зараз нас вже більше 20 тис.
Які гарантії, що місцеві жителі отримають своїх представників у раді?
І так і ні. Станом на сьогодні в Білогородській ОТГ три виборчих округи, а саме:
Округ 1 – с. Святопетрівське
Округ 2 – с. Білогородка та с. Шевченкове
Округ 3 – с. Гореничі, с. Гнатівка, с. Стоянка, с. Лука, с. Бобриця, с. Музиці, с. Неграші.
З кожного округу в раді ОТГ буде по 8-9 депутатів. Кандидати з сіл малою кількістю виборців можуть не набрати достатньо голосів і не зможуть представляти своїх виборців в раді ОТГ.
Де буде знаходитися рада?
Чим займатиметься рада?
В основному рада займатиметься тими ж питаннями, що і займалась до об’єднання громад. Зокрема, прийматиме та вноситиме зміни у місцевий бюджет, опікуватиметься комунальним майном, піклуватиметься про розвиток територій, що увійшли до об’єднаної громади, буде надавати згоду на розміщення на території громади нових об’єктів, встановлюватиме місцеві податки і збори. Рада (сільська, селищна, міська) може висловити недовіру голові двома третинами голосів.
Як працюватиме рада?
Організація роботи ради залишиться такою ж, як це було до об’єднання. Тобто, рада працюватиме сесійно. При цьому сесія ради має проходити не рідше одного разу на квартал. Крім того, одна третина депутатів може у разі потреби скликати сесію. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Чим займатиметься голова об’єднаної громади?
Після об’єднання повноваження голови особливо не зміняться. Він продовжить займатись організаційною та кадровою роботою. Зокрема, буде скликати та головувати на сесіях ради, підписувати її рішення. Голова також керуватиме апаратом ради та її виконавчим комітетом, підписуватиме його рішення.
З яких питань місцеві жителі можуть звернутися до голови?
Голова має серйозні наглядові функції. Громадяни можуть звернутися до голови у разі неналежної роботи виконавчих органів ради або підприємств, установ та організацій комунальної власності.
Наприклад, у селі погано працює комунальне підприємство по вивезенню сміття. Голова може вплинути на роботу такого підприємства шляхом відповідних консультацій. Якщо зауваження голови залишаться без розгляду, він має право звільнити керівника підприємства і призначити на його місце нового.
Як жителі можуть повідомити голову про проблеми?
Місцеві жителі можуть повідомити голову про проблеми особисто. Адже він, відповідно до Закону, веде особистий прийом громадян. Тобто, має відповідне приміщення та затверджений графік прийому. Крім того, громадяни за Законом мають право подати голові заяву, скаргу або пропозицію із питань, які віднесені до його компетенції. У визначений строк таке звернення має бути розглянуто і на нього надана відповідь.
Як жителі можуть комунікувати із депутатами ради?
Кожен депутат закріплений за певним округом, де і повинен працювати із виборцями. Він також, у тому числі, виконує їх доручення та повідомляє виборців про результат. Кожен депутат місцевої ради повинен не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу перед своїми виборцями. Строки проведення такої звітності визначає місцева рада. Не пізніше, ніж за сім днів до звітування депутат місцевої ради повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб.
Якщо депутати і голова недобросовісно виконують свої обов’язки, як виборці можуть на них вплинути?
Виборці мають право відкликати депутатів та голову, якщо вони неналежним чином працюють.
Не раніше, ніж через рік роботи місцевого депутата або голови громади виборці мають право внести пропозицію про відкликання депутата або голови громади за народною ініціативою.
Олександр РИБАЧУК, депутат Білогородської сільської ради.