Що таке первинна і вторинна правова допомога?
Що таке первинна і вторинна правова допомога?
Згідно із Законом України “Про безоплатну правову допомогу” починаючи з 2011 року забезпечується впровадження системи безоплатної правової допомоги в Україні. Відповідальним органом за цю роботу визначено Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги.
Конституція України: «Стаття 59. Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно».
Згідно із Законом України «Про безоплатну правову допомогу» виділяють два види безоплатної правової допомоги
Хто може надавати безоплатну правову допомогу?
У кримінальних справах – Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Київській області. Єдина телефонна лінія
+380-800-213103
У цивільних та адміністративних справах – Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
Безоплатна первинна правова допомога
Первинна допомога включає в себе надання відповідної інформації, консультацій правового характеру, складання заяв і скарг правового характеру, забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги та медіації. Так, згідно із Законом кожен громадянин має право на отримання необхідної йому правової інформації, роз’яснення, консультації, допомогу у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру. Для отримання відповіді на свої питання або необхідної допомоги потрібно:
або звернутися на прийом до посадової особи органу місцевого самоврядування;
або направити у відповідний орган письмове звернення поштою (краще — з повідомленням про вручення).
Безоплатна первинна правова допомога має бути надана протягом 30 календарних днів з дня надходження звернення, а відповіді, що стосуються надання правової інформації, мають бути направлені заявникові не пізніше 15 днів.
Безоплатна вторинна правова допомога
Вторинна правова допомога передбачає такі види правових послуг:
захист,
представництво інтересів особи в суді, органах місцевого самоврядування,
допомога у складанні процесуальних документів.
Кримінальні справи
Визначальними принципами надання правової допомоги, що гарантується державою, є її доступність та якість. Для цього було створено регіональні центри в усіх обласних центрах, які з 2013 року забезпечили надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальних провадженнях, при адміністративних затриманнях, арештах, обвинуваченнях у скоєнні кримінального злочину – у справах, в яких участь захисника э обов’язковою. Якщо особу затримано за підозрою у вчиненні злочину, вона має право на безоплатну правову допомогу незалежно від рівня доходів.
Українські правозахисні організації разом із громадською організацією «Харківський інститут соціальних досліджень» вивчали це питання в 5 регіонах України. Результати засвідчили, що наявність безоплатного адвоката є значущим фактором зменшення чисельності випадків застосування незаконного насильства правоохоронцями. Так, було констатовано, що кількість подібних порушень порівняно з 2011 роком, коли востаннє проводилось аналогічне дослідження, зменшилася вдвічі. Так само скоротилась і чисельність потерпілих від катувань осіб — зі 120000 до 57000. Однак все одно ця цифра є надзвичайно високою. Для того, щоб забезпечити присутність представника особи, відповідальні за це мають телефонувати на гарячу телефонну лінію 0-800-213-103.
Цивільні та адміністративні справи
Триває процес реформування Міністерства юстиції України. Один із напрямків — розвиток системи безоплатної правової допомоги. З 1 липня 2015 року у Київській області працюють нові державні установи, створені на виконання Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Це місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечуватимуть доступ до правосуддя осіб, віднесених до категорій, визначених статтею 14 вищезазначеного закону.
Хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу?
На безоплатну вторинну правову допомогу мають:
Малозабезпечені особи, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму.
Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування,
безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї.
Особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового та тимчасового захисту».
Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у тому числі – учасники бойових дій).
Особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною.
Жінки, які мають статус “Матері-героїні”, або народили і виховали 5 і більше дітей.
Особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань.
Особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Особи, реабілітовані відповідно до законодавства України.
Центр працює з понеділка по п’ятницю з 08.00 до 17.00, без перерви на обід.