Спалах захворювання на кір! Як себе вести та що робити, аби не захворіти під час спалаху!?
Обережно – кір! Що робити, аби не захворіти під час спалаху
ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА СТАНОМ НА 15.01.2018 року
За станом на понеділок в столиці зареєстровані 87 випадків захворювання кором. Про це повідомляє прес-служба ГУ Госпродпотребслужби Києва, – передає КНК Медіа.“За станом на ранок 15.01.2018 р. до ГУ “Київський міський лабораторний центр Мінохоронздоров’я України”, з 01.01.2018 р. поступило 87 екстрених повідомлень про випадки кору, серед яких 66 дітей до 17 років і 21 дорослий”, – говориться в повідомленні .Лабораторно підтверджені – 33 випадки кору.Найвища кількість хворих зареєстрована серед дітей у віці 5-9 років – 46,5%. Серед дітей дошкільних учбових закладів зареєстровані 19 випадків, дітей шкільного віку – 32 випадки.Як повідомляється, госпіталізовані в інфекційні стаціонари 44 людини, у тому числі 31 дитина. Одного дорослого госпіталізували в реанімаційне відділення.
З огляду на спалах кору у багатьох українських областях, Міністерство охорони здоров’я підготувало рекомендації, що допоможуть не допустити подальшого розповсюдження захворювання.
Зображення Elecstasyy/Depositphotos |
За 2017 рік в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Здебільшого це діти, однак хворіє і чимало дорослих, повідомляє МОЗ.
В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. За 2017 рік зафіксовано 4782 випадки захворювання на кір. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. Разом з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні відповідаємо на найбільш поширені питання про кір.
СПАЛАХ КОРУ В УКРАЇНІ: ЦИФРИ І ФАКТИ
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей.
За 2017 рік в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській області – 1344, Одеській – 1256, та Закарпатській – 637. 5 людей в Одеській області померли, з них – 3 дітей. Уже в січні 2018 року в Одеській області померла ще одна дитина. Відтак, від кору померли вже 6 людей.
МОЗ продовжує посилені заходи з вакцинації проти цього небезпечного захворювання, щоби запобігти епідемії.
У відомстві наголошують, що головна причина спалахів кору – низький рівень охоплення вакцинацією. Зазвичай хворіють ті, хто не був щеплений проти кору.
Для захисту від кору необхідно отримати дві дози вакцини КПК (проти кору, паротиту та краснухи).
У МОЗ також просять батьків дітей віком від 1 до 9 років, якщо вони пропустили першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, зробити це якомога швидше.
Дітям, яким скоро виповнюється 1 рік або 6 років, важливо зробити щеплення за календарем щеплень.
Зображення moz.gov.ua |
“Закликаємо батьків по всій Україні, не лише там, де є спалахи, вакцинувати дітей, щоби вберегти їх від такого небезпечного захворювання, як кір. Кір є однією з головних причин дитячої смертності у світі“, – йдеться у повідомленні відомства.
Зображення moz.gov.ua |
Кір проявляється високою температурою, нежитем, кашлем, висипом, іноді до симптомів додаються блювання і пронос.
Він небезпечний тим, що може ускладнитися пневмонією чи викликати ураження головного мозку.
Кір – це гостре інфекційне захворювання з 100% рівнем сприйнятливості, що викликається вірусом Мorbilli із групи параміксовірусів.
Кір – не тільки дитяча хвороба, дорослі також можуть захворіти на кір, у них захворювання перебігає в більш тяжкій формі.
Вірус кору дуже летучий, передається від хворого повітряно-крапельним шляхом (при кашлі, чханні та інше), і може розповсюджуватись в сусідні кімнати та інші поверхи. Хвора людина заразна за 1-2 дні до початку захворювання до 5-го дня після висипу.
Контактна людина може захворіти через 8-10 днів або на 21 день від початку контакту. На цей же період встановлюється нагляд за контактними.
В перші 3-4 дні хвороби відмічається підйом температури тіла до 390, порушення загального стану, нежить, сухий кашель, сиплість голосу, кон′юнктивіт, світлобоязнь.
На 2-3 день захворювання на слизовій оболонці щік з′являються дрібні плями білого кольору – це ранній симптом кору – плями Філатова-Бєльського-Коплика.
На 4-5 день захворювання, спочатку на обличчі, а потім на тулубі, кінцівках появляється плямисто-папульозний висип, на місті якого в подальшому, з′являються пігментні плями (цвітіння).
К і р небезпечний ускладненнями – це запалення легень та коровий енцефаліт.
Лікування – симптоматичне, при тяжких формах та ускладненнях – госпіталізація.
При перших проявах хвороби слід негайно ізолювати хворого, та звернутись до лікаря.
Головним фактором профілактики кору є – і м у н і з а ц і я.
Профілактичні щеплення дітям проводяться згідно графіку в 1 рік,
6 років, але їх можливо зробити віком до 18 років.
Щеплені діти не хворіють, або хворіють в легкій формі – без ускладнень.
Крім того, слід дотримуватись гігієни рук та іграшок, часто провітрювати приміщення; уникати великого скупчення людей.
Щеплення, гігієна та здоровий спосіб життя є запорукою профілактики захворювань на більшість інфекційних хвороб.
Протипоказання до вакцинації КПК
Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:
- Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
- Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
- Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
- Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.
Порадьтеся щодо вакцинації КПК зі своїм лікарем або медичною сестрою
Щоб прийняти інформоване рішення про вакцинацію, поговоріть з лікарем. Підготуйтеся до консультації та складіть список питань, що вас турбують. Лікар розкаже про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, як користуватися жарознижувальними препаратами, якщо в дитини підвищиться температура. Дізнайтеся, у якому випадку слід звернутися до лікаря та коли потрібно робити наступне щеплення.
Скажіть лікарю, якщо:
- вам здається, що дитина хвора;
- у дитини є алергія на ліки або їжу;
- раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;
- у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
- у дитини були судоми;
- дитина приймає якісь ліки;
- дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
- з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.
Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будуте почуватись спокійно і впевнено.
Стежте, щоб вакцини вводили правильно
Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, це може призвести до больового синдрому та інших порушень.
Зауважте, що:
- дітям до трьох років укол роблять у передню поверхню стегна;
- дорослішим дітям укол роблять у плече.
Після щеплення спостерігайте за дитиною
Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20—30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого дільничного лікаря.
Зверніться до лікаря, якщо:
- у дитини висока температура, яка важко збивається жарознижувальними препаратами;
- дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;
- дитина млява, дуже зблідла;
- дитина відмовляється від води та їжі, блює;
- дитина виражено занепокоєна, довго плаче.
За інформацією: https://life.pravda.com.ua, https://knk.media та http://moz.gov.ua