widget will appear here
Понеділок, 9 Вересня 2024

Білогородська сільська рада

Водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Чиста вода – це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей. Проте значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками. Для України забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем.

Ця проблема стосується як централізованого, так і децентралізованого водопостачання.

Невідповідність питної води санітарно-епідеміологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьозелених водоростей тощо).

Найбільша кількість  нітратів в питній воді була виявлена в колодязях населених пунктів Боярської, Білогородської та Борщагівської територіальних громад.

На жаль, заходи з покращання якості колодязної води у більшості випадків не забезпечують помітних зрушень. Важливими показниками забруднення питної води децентралізованих джерел водопостачання є солі аміаку, азотистої кислоти (нітрити) та азотної кислоти (нітрати). Аміак є початковим продуктом гниття і його присутність у воді свідчить про свіже фекальне забруднення. Нітрити та нітрати є кінцевими продуктами мінералізації органічних речовин. Нітрати — це солі азотної кислоти, які є постійними складниками природних вод. Якщо їх концентрація в питній воді не перевищує 50 мг/л (за нітрат-іоном), то така вода не шкідлива для вживання.

Дослідження води за 2022 рік

Однак, за поточний період 2022 року за результатами моніторингових лабораторних досліджень питної води з колодязів,  що проводились Києво-Святошинською філією Державної установи « Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб» на підконтрольній адміністративній території,  з 24 зразків питної колодязної води 17 (70%) не відповідали державним стандартам за вмістом нітратів, в 2021 році цей відсоток складав 65%. Перевищення нітратів від нормативів  реєструвались в 1,1-3,5 рази.

Основні причини забруднення

Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, забруднення стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотримання вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби.

Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%. Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається в сільських регіонах, де використовується вода з колодязів. Групи підвищеного ризику становлять діти, які перебувають на штучному вигодовуванні, чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.

Зокрема, це призводить до виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей.

Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Нітратна інтоксикація пов’язана з порушенням процесів окисного фосфорилювання, утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові, розвитком ціанозу.

Симтоми

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю. У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення.

За останні 5 років випадки водно-нітратної метгемоглобінемії серед дітей  на підконтрольній Києво-Святошинській філії території ( до проведення реформи по децентралізації –Києво-Святошинський р-н) не реєструвались.

Нітрати також можуть накопичуватись в рослинах через підвищений вміст мінеральних та особливо органічних добрив в грунті. Ранні овочі, особливо тепличні, містять більше нітратів, ніж ті, що вирощенні пізніше на відкритому грунті.

Профілактика

З метою профілактики захворювання на мегемоглобінемію та з метою запобігання отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Не готуйте дитячі суміші з використанням колодязьної води, якщо не впевнені в її якості
  • Не вживайте питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування
  • Не організовуйте зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50 м від колодязів та каптажів
  • Дотримуйтесь гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). 

Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення.

  • Місця облаштування криниць розташовуйте на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів та місць утримання худоби;
  • У радіусі 50 м від криниць не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води;
  • Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводьте профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу;
  • З обережністю застосовуйте в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні добрива; 
  • Не купуйте та не вживайте ранні овочі без наявності результатів лабораторних досліджень на вміст нітратів;
  • Не вживайте ранні парникові овочі, на яких з’явилась гниль або цвіль
  • Не давайте дітям салати із свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі понад 2 години, оскільки в них за цих умов також наростає вміст нітритів;
  • При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

За інформацією

відділення епідеміологічного

нагляду (спостереження) та профілактики

неінфекційних хвороб 

Києво-Святошинської філії ДУ» КОЦКПХ МОЗ»

Попередній

УВАГА! ГРАФІК ПЛАНОВИХ ВІДКЛЮЧЕНЬ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ В СЕРПНІ 2022 РОКУ

Наступний

ГРАФІК ПРИЙМАННЯ ГРОМАДЯН ПО СЕЛАХ: ІНФОГРАФІКА НА СЕРПЕНЬ ТА ВЕРЕСЕНЬ