widget will appear here

Білогородська сільська рада

Наша громада має привілей бути зеленою зоною поруч зі столицею. І ми знаємо, що для наших мешканців чиста природа, свіже повітря, зелень, що радує око, – це одні з найважливіших причин, заради яких вони обирають тут жити. Тож щоб зберегти та примножити ці екологічні принади ми починаємо впроваджувати нову політику озеленення на рівні громади. Шлях буде довгим і нелегким, зважаючи на те, що ми у спадок отримали багато проблем. Проте ми екологічно орієнтована громада і одними з перших в Україні беремось за приведення управління зеленими насадженнями до європейських норм. Над чим саме працюємо і якого результату прагнемо – читайте у публікації

Дерева – повноправні мешканці громади

Почнемо з того, що стратегією розвитку громади до 2030 р. передбачені щорічна висадка не менше 100 нових дерев на село, починаючи з осені 2024 року. Але перш, ніж братись до реалізації цієї мети, всі ми – і представники сільської ради, і пересічні мешканці – маємо змінити своє ставлення до дерев. Бо вони не тільки елемент благоустрою для краси і затінку, і не стільки деревина для будівництва та опалення, скільки надзвичайно потужні надавачі екосистемних послуг, завдяки яким ми маємо комфортні умови проживання в громаді, зокрема це:

  • очищення повітря (виробництво кисню),
  • захист від змін клімату (поглинання СО2),
  • формування м’якого мікроклімату в тіні дерев,
  • поглинання шуму та вітру,
  • утримання вологи (зокрема під час екстремальних злив),
  • стабілізація грунтів,
  • естетична насолода та психологічний комфорт.

З огляду на це, кожне дерево має надзвичайну цінність і ми повинні робити все можливе для того, щоб максимально продовжити життя наявних дерев (звісно, з урахуванням вимог безпеки). Адже навіть десяток висаджених крупномірів замість одного зрілого дерева не компенсує тих послуг, які воно надає. Тож перше завдання на порядку денному – припинити безпідставне видалення дерев та знищення їх топінгом (він же – радикальна або омолоджувальна обрізка крони).

Забути топінг дерев, як страшний сон

На жаль, топінг – це радянський спадок, який ми сприймаємо за норму, мовляв, наросте нове гілля і буде гарно. Ні, не буде! Дерево на роки перестає виконувати функції дерева: не захищає від сонця, не очищує повітря, не абсорбує вологу. Дерево виглядає неестетично, має меншу опірність до вітру, втрачає імунітет, руйнується шкідниками та дереворуйнівними грибами. І що найнебезпечніше – нові гілки не здатні триматись так добре, як старі, а значить топінг рано чи пізно (залежно від породи дерева) спричиняє підвищення аварійності у зоні дерев та загрожує падінням гілок на голови і майно громадян.

Кількість дерев у нашій (і не тільки нашій!) громаді, що вже пережили топінг впродовж останніх десятків років, вражаюча. По-хорошому, всі ці дерева треба замінити на нові. Але ж пам’ятаєте вищезгадані екосистемні послуги? Отож! Тому ми не маємо права видаляти і міняти таку кількість насаджень одразу ні з міркувань екології, ні з міркувань наявних фінансів та людських ресурсів, що необхідні для якісного догляду за новими насадженнями. То що ж робити?

Зміни на словах, на паперах, на ділі

На навчальному тренінгу для працівників КП йшлося про основні проблеми зелених насаджень Білогородської громади та найбільш розповсюджені помилки обрізки, посадки і догляду за деревами.

“Адвокатом” та амбасадором дерев нашої громади є сектор екології відділу земельних ресурсів, комунальної власності та екології Білогородської сільради, який вже розробляє та впроваджуватиме найближчі роки нову політику озеленення і догляду за зеленими насадженнями на території нашої громади. 

Наразі робота здійснюється у кількох напрямках:

  • НА ПАПЕРАХ – готуються доповнення і зміни до чинних правил благоустрою Білогородської сільради в частині догляду за зеленими насадженнями. Планується привести їх у відповідність до європейських стандартів та правил посадки, догляду і обрізки дерев. 
  • НА СЛОВАХ – відбулась тематична зустрічі сектору екології з керівниками усіх комунальних підприємств громади, де обговорили і погодили необхідність змінити підходи до догляду за деревами, зокрема відмовитись від топінгу. Впродовж 2024 року планується ще ряд зустрічей з балансоутримувачами зелених насаджень на території громади, які замовляють час від часу послуги обрізки дерев, з метою сформувати спільне бачення у догляді за деревами на територіях комунальних установ Білогородської сільради.
  • НА ДІЛІ – проводиться навчання працівників комунальних підприємств обрізці дерев відповідно до європейських стандартів.

Вчимось доглядати та обрізати дерева по-європейськи

15 лютого 2024 року сектор екології провів для наших комунальників перший з запланованих практичних майстер-класів по обрізці дерев. Усі 4 наших комунальних підприємства – ПКГ “Гореничі”, КП “Святопетрівське”, КП “Бобриця” та КП ККП “с. Білогородка” – практикувались діагностувати стан дерев  і оцінювати їхі перспективи утримання, адже 90% випадків, що призводять до падіння частини або цілого дерева, можна заздалегідь визначити за цілком конкретними параметрами.

Практичну частину майстер-класу провів голова «Спілки арбористів України» Валентин Скубак, продемонструвавши основні помилки обрізки дерев.

Під його керівництвом на раніше топінгованій алеї по вул. Саєнка у Білогородці працівники КП здійснили з пилками в руках відновлювальну обрізку на клені, що пережив радикальний топінг приблизно 6 років тому і станом на сьогодні перебував в аварійному стані, становлячи ризик для пішоходів та заважаючи електродротам і роботі комунальної техніки під час чистки тротуару. Ця обрізка стала наочною демонстрацією того як може бути по-іншому – коли замість обрубування знову до голого стовбура, дереву надається більш-менш подібна до природної форма крони за рахунок проріджування та вкорочення гілок.

Впродовж 2024 року, в міру своїх можливостей, наші КП почнуть упорядковувати раніше топінговані дерева саме за таким зразком.

Завершилось навчання практикою обрізки молодих насаджень, адже грамотний і своєчасний догляд дерев у молодому віці дозволяє не мати жодних проблем, коли дерево виросте.

Насамкінець зазначимо ще раз, що це все – тільки початок шляху до впровадження нових підходів до управління вуличними деревами у Білогородські громаді. Тож якщо ви не байдужі до долі дерев, якщо ви маєте професійний досвід їх вирощування, догляду та обрізки, або ви є професійним екологом, озеленювачем чи ландшафтним дизайнером і готові долучитись до оптимізації роботи з зеленими насадженнями в Білогородській громаді – дайте знати про себе на пошту ecooffice.btg@gmail.com.

Разом ми зможемо більше!

Ольга ЛЕОНОВА
завідувачка сектору екології, 
сертифікована інспекторка стану дерев

Попередній

«ЗАЛИШАЄМОСЯ ГІДНИМИ СВОЇХ ГЕРОЇВ!»: 10-ТА РІЧНИЦЯ ДНЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

Наступний

ОГОЛОШЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ МІСТОБУДІВНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ, ПОЧАТОК ПРОЦЕДУРИ РОЗГЛЯДУ ТА ВРАХУВАННЯ ПРОПОЗИЦІЙ ГРОМАДСЬКОСТІ ТА ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ ЩОДО  «ДЕТАЛЬНОГО ПЛАНУ ТЕРИТОРІЇ ОБ’ЄКТІВ ГРОМАДСЬКОЇ ЗАБУДОВИ В С. СТОЯНКА БУЧАНСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ» ТА ЗВІТУ ПРО ЙОГО СТРАТЕГІЧНУ ЕКОЛОГІЧНУ ОЦІНКУ